V piatok 1. októbra 2021 sa v záhrade Divadla Pôtoň v Bátovciach uskutoční otvorenie trvalej vizuálnej inštalácie Juraja Poliaka Neprítomnosť zázraku nás vyčerpáva, ktorá bola realizovaná pre medzinárodnú výstavu scénografie a divadelného priestoru Pražské Quadriennale 2019.

V roku 2017 sa štyri špičkové nezávislé zoskupenia (DebrisCompany, Divadlo Pôtoň, Med a prach a Daubnerová) stretli v malej stredoslovenskej obci Bátovce a vytvorili spoločný projekt Miracles (Zázraky). Niekoľkohodinová site specific produkcia v otvorenej krajine je v súčasnom slovenskom divadelnom kontexte jedinečná rozsahom aj originalitou.

V diele „Neprítomnosť zázraku nás vyčerpáva“ cituje scénograf Juraj Poliak niektoré motívy rozsiahleho vystúpenia a pokúša sa zachytiť a sprostredkovať esenciu projektu, estetický a možno aj politický význam onoho jedinečného gesta.

Otvorenie inštalácie prebehne za účasti autora Juraja Poliaka, kurátora Rastislava Balleka a zástupcov architektonického štúdia Chybik + Kristof – architects and urban designers.

Podujatie je súčasťou projektu Centrum umenia a kreativity, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a projektu Park umenia – zelené epicentrum umenia a kultúry na slovenskom vidieku, ktorý z verejných zdrojov finančne podporilo Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky.