Inscenácia Krajina nepokosených lúk bola premiérovaná v rámci záverečného ceremoniálu Európskeho hlavného mesta kultúry – Košice 2013. Divadlo Pôtoň uviedlo inscenáciu na viacerých divadelných festivaloch a počet repríz sa zastavil na čísle 36. V pondelok 6. júna 2016 o 17:00 sa uskutoční v priestoroch Divadla Pôtoň v Bátovciach derniéra inscenácie.

Inscenácia Krajina nepokosených lúk vznikala aj na základe výskumov, ktoré realizoval tím divadla v rokoch 2010 – 2012 na košickom sídlisku Terasa počas sprievodných podujatí EHMK – Košice 2013. Inscenátori sa zaoberali národnou identitou Slovenska. Autor textu – Mikuláš Hoblina Šahanský – sa pozrel na slovenský národ ironicky, láskavo, ale najmä metaforicky. V desiatich obrazoch čerpal zdroje najmä z mytológie, ľudových rozprávok a historických míľnikov Slovenska. Inscenačnú fázu zastihli aj udalosti súvisiace so župnými voľbami a ich výsledkami v Banskobystrickom kraji. “Nebolo možné na to nereagovať. Venovali sme sa našej identite, v texte boli odkazy na našu xenofóbiu a fašistickú minulosť.” hovorí o procese vzniku inscenácie dramaturg Michal Ditte.

Les benzodiazépines sans ordonnance en France en ligne. Pas cher pharmacie.
somnifere.info

Inscenácia okamžite po svojej premiére zaujala dramaturgov divadelných festivalov a odbornú verejnosť. Tá sa však rozdelila na dve vyhranené skupiny – jedna inscenáciu pokladala za originálnu a jej témy za absolútne aktuálne, druhá časť ju vnímala ako príliš metaforický a symbolistický inscenačný balík, v ktorom sa nie je možné zorientovať. “Niektorí možno po inscenácii Psota očakávali jednoznačný ťah na bránu, s jasnou príbehovou líniou a istou estetickou jednotnosťou. My sme sa však snažili v jednotlivých obrazoch klásť divákovi otázky, na ktoré si mal zodpovedať sám. Nemyslíme si, žeby tvorcovia mali dávať odpovede. Provokácia… možno tak by sa inscenácia dala charakterizovať najlepšie. Provokácia k uvažovaniu o sebe samom a o nás.” dodáva režisérka inscenácie Iveta Ditte Jurčová.

Krajina nepokosených lúk sa stala minulý rok súčasťou jedného z najväčších projektov Divadla Pôtoň – Psota na Slovensku, ktorý bol zameraný na znižovanie rasizmu, xenofóbie a extrémizmu. Do Bátoviec prichádzali na celodenné podujatia študenti stredných škôl z Banskobystrického a Nitrianskeho kraja. Účastníci diskutovali s odborníkmi na extrémizmus, históriu, sociológiu a občiansky aktivizmus, pracovali v rámci kreatívnych workshopov pod vedením renomovaných umelcov, zúčastnili sa predstavenia Krajina nepokosených lúk a rozprávali sa o nej s prizvaným teatrológom. “Mali sme tu napríklad študentov z Rožňavy, ktorí nám ráno povedali, že sú po prvýkrát v divadle. Decká mali šestnásť – sedemnásť rokov. Vyvoláva to v nás množstvo otázok, kto môže za takéto fatálne zlyhanie. Umenie, kultúra a vzdelávací systém by mali ísť ruka v ruke. Ako môžeme mať citlivých, empatických a vnímavých ľudí, keď tí nemajú prakticky žiadny kontakt s umením? Zážitky im supluje internet a médiá… bohužiaľ, viacerí z nich nedržali v rukách ani len knihu. Je to alarmujúce. Ignorácia tohto javu zo strany politických elít, pedagógov, ale aj umelcov sa spoločnosti môže vrátiť ako bumerang plný frustrácie, nenávisti a negatívnych nálad. Vyrastá nám generácia bez kritického myslenia.” dopĺňa Michal Ditte.

Derniéra inscenácie Krajina nepokosených lúk sa uskutoční v rámci projektu Centrum umenia a kreativity, ktorý realizuje Divadlo Pôtoň s finančnou podporou Fondu na podporu umenia. Po predstavení sa uskutoční diskusia o totalitných režimoch s tvorcami inscenácie a prizvanými hosťami.

Autor: Mikuláš Hoblina Šahanský, Dramaturgia: Michal Ditte, Réžia: Iveta Ditte Jurčová, Hrajú: Henrieta Rabová, Daniela Gudabová, Viera Dubačová, Branislav Matuščin, Iveta Ditte Jurčová, Michal Ditte, Ondrej Remiáš.