Divadlo Pôtoň pripravuje v júni tri umelecké rezidenčné pobyty, šieste vydanie prezentačného formátu PechaKucha Night a dve kolektívne výstavy. V bratislavskom Štúdiu 12 sa uskutočnia reprízy koprodukčného projektu Americký cisár.

 

Kultúrne centrum v Bátovciach pokračuje aj v mesiaci jún so zaujímavým programom. Priestory vidieckeho umeleckého centra zaplnia tri rezidenčné tvorivé pobyty slovenských aj zahraničných umelcov, ktorí budú pracovať na svojich nových dielach. Začiatkom mesiaca ukončí svoj tvorivý proces performer a tanečník Tomáš Janypka. Medzinárodný tím umelcov zo Slovenska, Iránu a Nemecka bude pracovať na predstavení Big Toe, ktoré je voľne inšpirované esejou francúzskeho filozofa Georga Batailla Le gros orteil (Palec). Poslednou júnovou umeleckou skupinou bude tím zložený z viacerých tvorcov z prostredia nezávislej divadelnej scény, ktorí pripravuje inscenáciu s názvom Partia. Tvorivý tím plánuje v inscenačnom procese okrem iného kreatívne pracovať s fragmentmi hudby Mariána Vargu a grafickými partitúrami Milana Adamčiaka.

V piatok 8. júna sa v Bátovciach uskutoční už šieste vydanie prezentačného formátu Pecha Kucha Night. V programe predstaví 9 hostí zaujímavé projekty z oblasti kultúry, občianskeho aktivizmu, súčasného umenia, literatúry a hudby. Pecha Kucha 20×20 je jednoduchý formát prezentácie, počas ktorého prezentujúci komentuje 20 obrázkov, každý z nich po 20 sekúnd. Prezentácia beží automaticky, prezentujúci nemá možnosť ovplyvniť čas ani meniť už odsúhlasené poradie snímkov. Projekt PechaKucha na Slovensku úspešne funguje v Bratislave, Košiciach, Nitre, Žiline, Poprade, Prešove a v Trnave. Bátovce sú ôsmym miestom na slovenskej mape Pecha Kucha.

Počas júna môžu návštevníci Divadla Pôtoň vidieť 2 kolektívne výstavy. Prvou je výstava Psota na Slovensku – autorov Martina Dernera, Gábora Gyenesa a Toma Cillera, ktorá sa venuje inakosti, xenofóbii a rasizmu. Druhá výstava prostredníctvom fotografií Ľuboša Dobiasa a Lucie Devečkovej mapuje projekt Slovenskej akadémie vied a Divadla Pôtoň Apel lokality, ktorý skúmal publikum v sociálne a ekonomicky vylúčených lokalitách Slovenska.

V máji mala premiéru koprodukčná inscenácia Štúdia 12 a Divadla Pôtoň Americký cisár, ktorá vznikala na základe reportáže rakúskeho spisovateľa Martina Pollacka. V dňoch 6. a 7. júna sa uskutočnia v bratislavskom Štúdiu 12 posledné 2 reprízy v tejto divadelnej sezóne. Inscenácia výrazne zarezonovala, čoho dôkazom sú pozvania na viaceré divadelné a multižánrové festivaly.

Počas júna si prídu na svoje aj fanúšikovia filmu. V Kine* Divadla Pôtoň sa uvedie 6 filmových projekcií, prevažne európskej artovej kinematografie.

 

Projekty Divadla Pôtoň z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Viac informácií nájdete: www.poton.sk

 

Program

01.06.2018 / 9:00

LAJKA

Fenka Lajka žije na periférii ruského veľkomesta. Nemá to ľahké. Po odchyte je ale preškolená na priekopníčku kozmonautiky. Hneď po štarte Lajku do vesmíru nasleduje množstvo ďalších zvierat vypúšťaných z Houstonu a Bajkonuru. Zvieratá blúdia vesmírom, až nakoniec prostredníctvom čiernej diery šťastne začnú obývať vzdialenú planétu. Po dlhej dobe harmonického a nikým nerušeného súžitia s miestnymi živočíchmi k nim však doputujú aj dvaja ľudskí kozmonauti…

 

02.06.2018 / 19:00

THE FLORIDA PROJECT

Režisér Sean Baker prichádza s neobyčajne silným filmom, ktorý sa stal miláčikom kritikov aj divákov hneď od svojho uvedenia na festivale

v Cannes.

04.06.2018 / 18:00
WELL-NESS: divadelný priestor ako mys blaha (Workshop)

Workshop aktuálnych rezidentov Divadla Pôtoň.

08.06.2018 / 19:00

PECHAKUCHA NIGHT vol. 6
Richard Faško a Marián Košňovský / Movement.sk

Juraj Čarny / TRAM

Lenka Mareková / Fotogaléria Trafačka

Elena Knopova / Apel lokality

Katarína Janíčková / Fabrika umenia

Anton Drímaj / Beluja

Slavomír Sochor / Literárna bašta

Saša Pastorková / Zvuk for Štiavnica

Miloslav Jurani / rezident Divadla Pôtoň

09.06.2018 / 19:00

VÁLEK

Základným východiskom filmu je Válkov vnútorný rozpor. Rozpor medzi Válkom básnikom a Válkom politikom. Rozpor medzi intímnym a verejným

a naopak.

12.06.2018 / 19:00

BIG TOE (Work in progress)
V performancii BIG TOE sa tvorcovia medzinárodnej skupiny z Iránu, Nemecka a Slovenska voľne inšpirujú esejou francúzskeho filozofa Georga Batailla Le gros orteil (Palec) a konfrontujú sa tak s kultúrnymi dejinami palca na nohe v užšom a nohou samotnou v širšom kontexte.

16.06.2018 / 19:00

KÝM NÁS SVADBA NEROZDELÍ

Nová komédia od režisérov filmu Nedotknuteľní, ktorej zdroj inšpirácie boli nepochybne aj Divoké historky, poteší srdce každého (aspoň trocha) škodoradostného diváka.

23.06.2018 / 19:00

HAPPY END

Najnovší film Michaela Hanekeho reaguje na aktuálnu tému. Nehovorí len o kríze medziľudských vzťahov v rodine, ale aj o kríze spoločnosti ako takej. Happy End je filmom o tom, že už nevnímame jeden druhého a stávame sa voči sebe slepými.

29.06.2018 / 19:00

PARTIA (Work in progress)

30.06.2018 / 19:00

CEZ KOSTI MŔTVYCH

Netradičná detektívna hra, ktorú sa rozhodla Agnieszka Holland, spolu s autorkou predlohy a spoluscenáristkou Olgou Tokarczuk, rozohrať s divákom.

– – – –

06.06.2018 / 19:00 / Štúdio 12, Bratislava
Americký cisár

Repríza koprodukčného projektu Štúdia 12 a Divadla Pôtoň.

07.06.2018 / 19:00 / Štúdio 12, Bratislava
Americký cisár

Repríza koprodukčného projektu Štúdia 12 a Divadla Pôtoň.