Divadlo Pôtoň bude 28. mája 2016 vo svojich priestoroch v Bátovciach hostiť inscenáciu Slovo Válkovo z produkcie Slovenského národného divadla. V hlavných úlohách sa predstavia Emil Horváth a František Kovár.

Slovenské národné divadlo v rámci svojej platformy „Modrý salónik“ uvádza divadelné hry, ktoré reagujú na našu komplikovanú históriu, najmä z čias totalitných režimov. Divadlo Pôtoň začalo rokovania o hosťovaní Slovenského národného divadla v Bátovciach už začiatkom kalendárneho roka. „Produkcie z Modrého salónika SND sú pre nás vzhľadom na ich technickú a priestorovú nenáročnosť úplne ideálne. Navyše, ich témy korešpondujú s dramaturgiou nášho centra a sme len radi, že môžeme v divadle hostiť našu prvú scénu.“ upresňuje dôvody výberu inscenácie dramaturg a riaditeľ divadla Michal Ditte.

Inscenácia Slovo Válkovo sa odohráva v jednej z izieb hotela Carlton podvečer 25. marca 1988. Je to deň, ktorý vošiel do našich dejín ako otvorený prejav odporu voči komunistickému režimu. Deň, v ktorý sa na dav modliacich ľudí, vytláčaných z ulice polievacími autami, násilne bitých a odvlečených, pozeral člen politickej komisie, minister kultúry a básnik zároveň, Miroslav Válek. Autor divadelnej hry Peter Pavlac vo svojom fiktívnom dialógu stavia proti sebe dvoch mužov. Básnika a neznámeho príslušníka ŠtB. V hre Slovo Válkovo inscenáctori pátrajú po pohnútkach a utajených rozporoch nášho najväčšieho básnika.

Po predstavení sa uskutoční diskusia o totalitných režimoch. Účasť na diskusii prisľúbil autor divadelnej hry Peter Pavlac, dramaturgička inscenácie Miriam Kičiňová a Emil Horváth.

 

Projekt Centrum umenia a kreativity z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Vstupné v predpredaji: 8 eur
Vstupné pre držiteľov preukazu Klubu Divadla Pôtoň: 5 eur
Vstupné pred predstavením na pokladni: 10 eur

Predpredaj vstupeniek na tomto linku.