Najnovší autorský projekt Divadla Pôtoň, do ktorého si prizvali aj spriaznených divadelníkov z Debris company, zoskupenia Med &Prach a Slávu Daubnerovú, je závislý na počasí. Návštevníci prechádzajú trojkilometrovú púť netradičnými priestormi bývalého kráľovského mesta Bátovce. Čo zastávka, to jedno divadlo/performancia na tému zázrak. Miracles mali pred pár dňami neoficiálnu predpremiéru, tá vyšla. Na nedeľu 7. mája 2017 je naplánovaná premiéra. Zimu zvládneme, v daždi by sa však hrať nedalo, hovoria tvorcovia.

„Sme neustále na stránkach SHMÚ, na nórskych družiciach a úpenlivo striehneme na to, aké bude v nedeľu počasie. Je to po prvýkrát, kedy si uvedomujeme, že je náš projekt závislý od toho, či bude pekne a teplo. Nielen kvôli účinkujúcim, ale ja kvôli divákom. Je to však vec, ktorú ako jedinú nedokážeme ovplyvniť,“ povedal riaditeľ Divadla Pôtoň Michal Ditte. Pôtončania, ktorých už od svojho vzniku akoby ľahké cesty a možnosti nelákali, sa však nevzdávajú. Veria, že do Bátoviec prídu tí, ktorých zaujíma, čo vzniká na scéne nezávislého slovenského divadla.

Prvou zastávakou je performancia súboru Debris company, druhé zastavenie bude s performerkou a režisérkou Slávou Daubnerovou, odohráva sa na troch miestach v areáli základnej školy, prepája ich motív cesty, čas a priestor s témou pominuteľnosti. Med & Prach vytvorili „gramatiku zázraku v dvoch častiach“, jej dve časti sa budú odohrávať v záhrade Divadla Pôtoň a v areáli katolíckeho kostola. Autormi štvrtého zastavenia je domáce Divadlo Pôtoň, ktorí sa zamýšľajú nad našou schopnosťou vidieť zázraky, našimi túžbami. Všetci spomínaní divadelníci, ktorých spája poetika, témy a uvažovanie, odpovedajú svojou tvorbou na rovnakú otázku – čo je pre mňa/nich zázrak?.

Projekty Divadla Pôtoň z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Zuzana Golianová