20. mája sa v Bátovciach v Divadle Pôtoň strhne napínavý boj. Za sprievodu benzínu a hukotu motorových píl nám dvaja umelci dokážu, že výtvarné umenie môže byť aj akčné.

,,Na začiatku je snaha vytvoriť umelecky hodnotné dielo a na konci to dielo skutočne vzniká. No dielo samotné nemá pre týchto umelcov väčší význam, než proces jeho vzniku. Naopak, vznik diela je neopakovateľný, jedinečný, a ako taký je oveľa vzácnejší.” Hovorí kurátor výstavy Branislav Zurko. Matrica ako ring je performance dvoch výtvarných umelcov – Stanislava Piatrika a Petra Valiského-Timečku, ktorí útočia na svoje tiene motorovými pílami, pričom vytvárajú matricu pre grafickú tlač. Výsledkom ich výkonu je pretvorenie galérie na ring a zároveň ničenie starého a vytvorenie niečoho nového. Každé vystúpenie je univerzálne a vďaka svojej jedinečnosti  núti autorov k ďalším experimentom, aby prispeli k hľadaniu nových možností výtvarnej tvorby.

Súčasťou výstavy je  premietanie videozáznamov a  veľkoformátové grafiky, plátna a matrice vytvorené počas minulých súbojov v rámci cyklu ich performatívnych vystúpení. V Bátovciach sa otvorí ring, do ktorého vstúpia chlapi odhodlaní zničiť hladkú plochu pod nohami.

Stanislav Piatrik a Peter Valiska-Timečko sú absolventmi Akadémie umení v Banskej Bystrici, Fakulty výtvarných umení – katedra grafiky. S projektom Matrica ako ring sa prezentovali nielen na Slovensku. So svojou performance sa v roku 2015 zúčastnili aj festivalu Slovak Art Days in London v galérii Fat Relic.

Viac informácii na :

https://www.poton.sk/program/20-05-2016/

Predpredaj vstupeniek na :

http://predpredaj.zoznam.sk/sk/listky/6805/matrica-ako-ring

 

Kontaktná osoba

Bc. Michaela Kancianová

Produkcia Divadla Pôtoň

tel:  +421902 120 990

e-mail: kancianova@poton.sk

www.poton.sk

Divadlo Pôtoň, n.o.

Bátovce 358, 93503 Bátovce