Divadlo Pôtoň uvedie performanciu Vzkriesenie zázraku v exteriéroch v Bátovciach a na troch festivaloch vo Francúzsku. V polovici júla sa uskutoční premiéra dvoch sólových predstavení rezidentov Divadla Pôtoň. Priestory vidieckeho kultúrneho centra budú vyťažené tvorbou ďalších umelcov z oblasti vizuálneho umenia a nových médií.

 

Z Bátoviec do Francúzska
Vzkriesenie zázraku je časť z väčšieho projektu Miracles, ktorý mal premiéru v roku 2017 a získal nomináciu na cenu Dosky v kategórii mimoriadny počin v oblasti činoherného divadla. Tvorcovia Divadla Pôtoň pôvodne dvadsať minútovú performanciu prepracovali do hodinovej site specific produkcie, ktorej fragmenty sa budú odohrávať v rôznych exteriéroch obce Bátovce a finálna časť sa odohrá v priestoroch veľkej sály divadla. Predstavenie sa uskutoční v sobotu 7. júla od 21:00.

„Naša schopnosť vidieť zázraky, byť súčasťou zázraku je stále vytesňovaná. Racionalizácia našich rozhodnutí, konaní i celého bytia spochybňuje akúkoľvek existenciu zázraku. Napriek tomu, po ňom túžime. V pokojných časoch transformujeme svoje túžby do projekcií materiálneho sveta a v časoch zúfalstva do úprimných prosieb adresovaných Bohu, či vesmíru. Absencia zázraku nás vyčerpáva. Ale zázrak potrebuje našu energiu, našu vieru a spochybnenie sveta, tak ako ho poznáme.“, povedala o inscenácii režisérka Iveta Ditte Jurčová. Divadlo Pôtoň sa s performanciou Vzkriesenie zázraku predstaví na konci júla vo Francúzsku.

 

Záhyb a Nové sady v premiére

Premiéra dvoch sólo výstupov rezidentov Divadla Pôtoň: Viktor Černický: Záhyb a Tomáš Janypka: Nové sady (16. júla 2018 o 19:00).

Záhyb

25 metrov štvorcových a 25 konferenčných stoličiek. ZÁHYB je nový projekt Viktora Černického na pomedzí inštalácie, performance a tanca, v ktorom sa jediný aktér podľa vzoru barokového filozofa G. W. Leibniza usilovne vrhá do schizofrenickej rekonštrukciue sveta. Barokná robustnosť je nahradená priestorovou skromnosťou a ťažkopádne narastanie motívov kompenzuje materiálny minimalizmus.

Nové sady

Miniatúra s potenciálom vystúpiť z – neraz zavádzajúcich – rituálnych klišé súčasného tanca. Divadelná uvravenosť je v tomto prípade myslená ako poobzretie sa za realizmom. Prečo nie? Umenie tela sa nemusí cykliť v zaklínaní. Predstavenie Nové sady sú pokusom reality bytia. Skutočnosť, v ktorej sa nachádzame, je výsledkom našich predchádzajúcich rozhodnutí. Realita je žitá, ale čo ak je možný opätovný vstup do minulosti nielen skrz spomienku, ale aj skrz možnosti ovplyvnenia? Nové sady sa snažia demaskovať efemérne línie medzi minulosťou, prítomnosťou a budúcnosťou. Nové sady Tomáša Janypku boli po prvýkrát uvedené ako poetická performance vo formáte work in progress na festivale Kiosk 2017.

 

Dedina a Work in plen air – rezidenčné umelecké pobyty slovenských umelcov

Divadlo Pôtoň prevádzkuje bývalý kultúrny dom v malej obci Bátovce. Rezidenčné pobyty poskytuje Divadlo Pôtoň od roku 2008. V Bátovciach pracovalo už viac než 600 umelcov zo Slovenska, Českej republiky, Maďarska, Anglicka, Francúzska, Ruska, Poľska, Bosny – Hercegoviny a Mexika.

Michaela Bednárová a kol.: Dedina

Výstupom rezidencie odevnej dizajnérky Michaely Bednárovej (Puojd) bude experimentálne fashion video, ktoré bude obsahovať sound art vytvorený z miestnych zvukov dediny a multimediálne performance s dôrazom na odevnú kolekciu a textilný dizajn. V audiovizuálnom zážitku sa budú stierať hranice autorstva a umeleckých odborov, cieľom je experimentovať a prekračovať zaužívané postupy pri tvorbe v úzkej kolektívnej spolupráci.

Erika Miklóšová: Work in plen air

Mladá slovenská výtvarníčka Erika Miklóšová bude počas svojho dvojtýždňového rezidenčného tvorivého pobytu čerpať námety z prostredia Bátoviec. Návštevníci Divadla Pôtoň sa mohli s tvorbou Eriky Milóšovej stretnúť v roku 2017, kedy bola v priestoroch kultúrneho centra uvedená výstava „Stillifes and Landschaften“.

 

Projekty Divadla Pôtoň z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Nitriansky samosprávny kraj