Edícia vína Divadla Pôtoň.

Kúpou vína podporíte projekty a aktivity jediného profesionálneho divadla pôsobiaceho na vidieku.

Kvalitné víno a divadlo patria neodmysliteľne k sebe. Víno bolo súčasťou divadelných slávností už v antickom Grécku a v súčasnosti je neodmysliteľnou súčasťou premiér, slávnostných repríz, ale aj vyčerpávajúcich skúšobných procesov inscenácií. Keďže Divadlo Pôtoň sídli v oblasti, v ktorej má vinárstvo dlhodobú tradíciu, tak spojenie súčasného umenia s týmto nápojom je priam nevyhnutnosťou.

V roku 2013 preto prináša Divadlo Pôtoň edíciu vlastného vína.

A prečo je toto víno Múdre?

Okrem toho, že víno Divadlo Pôtoň je kvalitné, lahodné a osviežujúce, tak má aj zmysel pre filantropiu. Časť zisku z jeho predaja putuje na podporu umeleckých, komunitných a vzdelávacích aktivít, ale aj na rekonštrukciu budovy Divadla Pôtoň, ktoré je jediným profesionálnym divadlom pôsobiacim na vidieku.

S vínom edície Divadla Pôtoň budú vaše spoločenské udalosti výnimočné, chvíle s priateľmi zapamätateľné a umelecké aktivity divadla, aj vďaka vám a vašej podpore, lepšie.

V ponuke edície vína Divadla Pôtoň sú nasledovné odrody:

DUNAJ (2012)

slovenské akostné odrodové víno / bobuľový výber / červené / suché

Dunaj je veľmi kvalitná odroda. Dáva vína tmavočervenej farby, s výraznou chuťovou plnosťou. V chuti a vôni sú tóny prezretých čerešní a višní, ktoré prechádzajú až do veľmi zaujímavých čokoládových tónov.

Pôvod a rozšírenie:

Odrodu vyšľachtila vo Výskumnom ústave vinohradníckom a vinárskom v Bratislave D. Pospíšilová. Pochádza z trojitého kríženia odrôd (Muškát Bouchet x Oporto) x Svätovavrinecké. Pestuje sa iba u nás a okrajovo v ČR. Na Slovensku tvorí 0,024 % vinohradov. Uznaná bola v roku 1997.

ANDRÉ (2012)

slovenské akostné odrodové víno / neskorý zber / ružové / suché

Vína sú tmavo granátovej farby s vôňou černíc, podfarbených tvrdším dojmom s kyselín v mladom víne a so zrelou plnosťou pri dostatočnej ovocnosti vo fľašovo zrelých vínach, v ktorých sa zvyšuje plnosť a typickosť červeného vína.

Pôvod a rozšírenie:

Odroda vznikla v roku 1961 krížením odrôd Frankovka modrá x Svätovavrinecké v ŠSV Velké Pavlovice. Nesie meno na počesť CH. K. Andrého (1763 – 1831), ktorý v Brne založil spolok na šľachtenie ovocia, čím podnietil záujem o získavanie nových odrôd krížením.

André sa rozšírilo najmä v Českej republike (288 ha) a na Slovensku. Uznané bolo v roku 1980.

NORIA (2012)

slovenské akostné odrodové víno / biele / suché / s prívlastkom

Je vhodná na výrobu odrodových, predovšetkým prívlastkových vín. Pre výrobu kvalitných vín je dôležitá vynikajúca aromatická zrelosť, dostatočná cukornatosť a vyrovnaný, skorej nižší obsah kyselín.

Pôvod a rozšírenie:

Noriu vyšľachtili v bývalej Výskumnej stanici vinohradníckej a vinárskej vo Veľkom Krtíši, kombinačným krížením odrôd Rizling rýnsky x Semillon. https://www.poton.sk/mudre-vino/Zaregistrovaná bola v roku 2002.

Výrobca: Poľnohospodár Nové Zámky a.s., Komjatická 67, 940 85 Nové Zámky, Slovenská republika (Palárikovský vinohradnícky rajón).

Cena: 5 Eur (1 fľaša, obj. 0,75L)
Objednávky a informácie o možnostiach zakúpenia vína: divadlo@poton.sk

Múdre víno na Facebooku