11.11.2019 / 19:00
Divadlo Pôtoň, Bátovce

Predpredaj vstupeniek

Vegánska apokalypsa je autorská hra Daše Krištofovičovej a Michala Beleja voľne inšpirovaná udalosťami v pražskej väznici Pankrác. Anarchista Martin Ignačák, obvinený z plánovania teroristického útoku, vyhlásil 5. júna 2016 protestnú hladovku, keď mu bola odopretá vegánska strava. Témy sa chytili médiá, prípad rezonoval aj na sociálnych sieťach. Hladovka mala medzinárodnú dohru – francúzske anarchistické skupiny na znak solidarity podpaľovali policajné autá.

Cieľom projektu je podať výpoveď o súčasnej generácii, ktorá je ľahko ovplyvniteľná médiami, sociálnymi sieťami a rôznymi ideológiami, pričom informácie vstrebáva povrchne. Inscenácia sa zaoberá otázkami ako je zneužívanie pojmu „ľudské práva”, sloboda, nadchnutie sa pre trendové témy na sociálnych sieťach a pocit stratenosti. Rovnako ako tvorcovia, aj diváci by mali počas predstavenia inscenácie preniknúť do prípadu hlbšie a zistiť, že absurdná historka o teroristovi protestujúcom kvôli odopretiu vegánskej stravy je komplikovanou spleťou udalostí skrytých pod pokrývkou mediálnej bubliny.

Vegánska apokalypsa vychádza zo skutočných udalostí, avšak nedrží sa ich, ale posúva tému hladovky na úroveň problémov dnešnej doby. Hlavné témy inscenácie sú sloboda, zneužívanie pojmu „ľudské práva“, boj so systémom, fanatizmus v rôznych rovinách a stratená generácia, ktorej predstaviteľ v podobe vegánskeho väzňa sa stáva bábkou záujmových skupín. Inscenácia ukazuje reálne prípady hladovky z minulosti (napr. Bobby Sands z IRA, anglické sufražetky, Mahátmá Gándhí), s ktorými je hlavný predstaviteľ konfrontovaný.

Autori: Daša Krištofovičová, Michal Belej Hrajú: Martin Kollár, Elena Kolek Spaskov, Kristína Adamjak, Andrej Šoltés, Peter Tilajčík, Dalibor Kocián – Stroon Réžia: Daša Krištofovičová Dramaturgia: Ján Tomandl, Michal Belej Produkcia: Jozef Štupák Hudba: Dalibor Kocián – Stroon Videoart: Vladimíra Hradecká Kostýmy: Martina Širáňová, Laura Štorcelová Scénografia: Daša Krištofovičová Pohybová spolupráca: Elena Kolek Spaskov

Projekt Centrum umenia a kreativity z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.